Февруари – обещание за приближаваща пролет, за обич и за нов живот.

Коментари · 1285 Виждания

С аромат на разколебан сняг, дъжд, мокри пътища, първи кокичета и пощурял вятър!

Февруари – обещание за приближаваща пролет, за обич и за нов живот.
С аромат на разколебан сняг, дъжд, мокри пътища, първи кокичета и пощурял вятър!

Февруари идва от латинската дума „februum“, което означава нещо като прочистване. Исторически погледнато, в древен Рим някъде по това време от годината правили различни ритуали за пречистване от греховете.
Февруари е последният месец в римския календар. Той и януари са последните два месеца, добавени към календара, тъй като римляните смятали зимата за безмесечен период. Февруари е включен в римския календар през 153 г. пр. н. е.
В българските народни говори е разпространено названието Малък Сечко (в по-стар вариант: Малък Сечен), понеже февруари има само 28 дни, за разлика от Голям Сечко (януари), който винаги има 31 дни. Прабългарите наричали този месец Тутом.
Както казахме, февруари е специален месец. Той е най-краткият от всички месеци в календара, само 28 дни, а на всеки четири години се добавя още един ден, 29-ти (известно е и като високосна година). Преди това да бъде измислено, броят на дните от този месец бил различен всяка година, колко объркващо само!Във Великобритания, преди много години, февруари е бил наричан и „Solmonath“, което означавало „кален месец“. Това е така, защото по това време там снегът започва да се топи и да вали дъжд и всичко навън става в кал.
Ако сте родени през февруари, то вашият скъпоценен камък е аметист. Аметистът е красив тъмнолилав камък, който според вярванията носи интелигентност, а също така е символ на искреността и свободата.
Когато годината е невисокосна, февруари започва в същия ден от седмицата, когато започват и месеците март и ноември.
Има вярване, че хората, които са родени на 29 февруари, притежават необикновени таланти или умения. Това обаче не е научно или логически доказано.
Хората, които са родени на 29 февруари обикновено празнуват рождените си дни на 1 март в обикновената, невисокосна година, когато февруари е от 28 дни. Има повече от 5 милиона души по целия свят, чиито рождени дни са именно на 29 февруари, а шансът да се роди някой на този ден е само 1 на 1461.
С първия ден на месец февруари започва цикъл от три последователни дни, наречени Трифунци - 1, 2, 3 февруари.
На 1-ви февруари почитаме паметта на мъченик Трифон, славен като светец и лечител, пазител на лозята и виното. В народния празничен календар празникът се обозначава с името Трифон Зарезан или Трифоновден и се свързва с обичая по почетното зарязване на лозята, наричано още закройване, извършвано предимно от мъжете стопани, които отиват на своите лозя, носейки хляб, бъклица с вино и кокошка. Всеки се прекръства и с косер отрязва по три пръчки от три корена. Те се свиват на венец, с който мъжете окичват калпака си. Отрязаните корени пък поливат с вино от бъклицата. След това всички се събират на обща трапеза, на която преди да започнат да се хранят, се избира “цар Трифон”, който благославя лозята - "Да е берекетлия, а от всяка лоза – по чембер вино."
Следващият ден, 2-ри февруари, е известен още като Сретение господне, един от 12-те големи християнски празници през годината и един от четирите празника, посветени на Божията майка, когато се навършват 40 дни от раждането на Иисус Христос.
Третият и последен ден, 3-ти февруари, е празник, посветен на Свети Симеон, един от седемдесетте преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки. Тези дни се свързват с лозята, виното, плодордието и благоденствието. Наричани са още вълшебни, тъй като на тях молитвите на всеки, който се е помолил за една добра година, изпълнена с много късмет и любов, ще бъдат чути.

Коментари