Представяме ви Мария Стоева - една българка, която е заменила градската среда с живот на село.
Родена е във Варна, където е завършила и средното си образование със специалност Приложни изкуства. През 2002 г. се дипломира във ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий" Велико Търново със степен Магистър по Педагогика на обучението по изобразителни изкуства със специализация по Скулптура.
Работила е една година по проект за превенция на наркоманиите във Варна .
Дизайнер е на фирмата Акрол- в момента Лорка- Варна. Водила е две години курсове по занаяти в 42 ОУ "Хаджи Димитър" София, през втората година и паралелен специализиран курс по Ре-Мозайки във същото училище по проект УСПЕХ.
През 2016 година започва воденето на седмични занимания за деца и пораснали със занаяти и приключения в село Ъглен, в базата на Остава.ме.
През 2017 година стартира Дворчето за Занаяти в с.Ъглен, намиращо се във втората къща зад фурната на селото.
От октомври 2017 година води извънкласни дейности по проект "Твоят Час". Работа с глина и на грънчарско колело в ПГСС "Сергей Румянцев" гр. Луковит, занаяти и фолклор в гр. Луковит и село Дерманци.
Има завършени различни курсове, обича ездата и има участие на 4 конни състезания. На 39 години с две деца Ина и Ян.
А ето и интервюто, което екипа на Здравей бг направи с нея:
Здравей бг: От къде идва любовта Ви към планината и живота на село-все пак сте родена и израстнала във Варна?
М. Стоева: Село Ъглен не е високо в планината, но е близо до природата. На метри от селото минава река Вит, скалите наоколо са варовикови, а районът карстов - богат на пещери и интересни форми, каращи окото да си представя различни причудливи същества.
Като дете през няколко от летните ваканции бях ходила при роднини на баща ми в съседно село (Бъркач - отново близо до река Вит), там се почувствах свободна и любопитна - и без някой да ме кара - от интерес започнах да уча - как се правят нещата на село. Сравнявах начините на справяне със ежедневните задачи при баба и дядо в Плевенският край и при родителите на майка ми в близост до Варна (в Девня - древният Марцианопол) и въпреки че не бях голяма на години - разбрах, че за много от нещата си има чалъм - как да станат по-добре, по-лесно, по-здрави, по-вкусни или по-приятни.
Когато бях студентка във Велико Търново, освен да уча Скулптура и Изобразителни изкуства, изкарах курсовете по Пещерно дело, Алпинизъм, Спортно и Скално Катерене, Ориентиране и курс за организиране на туристически мероприятия - към Клубовете Дервент, Трапезица и Академик. Опознаването на родината наистина е най-добрият начин да я обикнеш, защото колкото и да е странно за свикналите със живота в града, най-красивото в родината ни е далеч от местата където хората обичайно минават.
По-добър творец от природата трудно се намира и възможността да се възхитиш и поучиш от видяното и почувстваното не се учи в училище. Всеки харесва и се интересува от различни неща- и ги открива за себе си по различен начин.
Здравей бг: В пещерата Проходна пеете песен, акустиката там е много добра и изпълнението е като магия...защо избрахте точно родопска песен?
М. Стоева: Играта с ехото е приятна за ухото, когато песента не е много бърза и насечена, за да може да се чуе добре песента без да се наслагат твърде много звуци ... Харесвам разнообразието на песните от различните фолклорни области, но родопските песни ме удивяваха от малка, а мощното звучене на каба гайдата, което кара гръдният ти кош да вибрира ме прави да се чувствам на седмото небе ... Велико удоволствие е като ти се пее да викнеш и да пуснеш гласа си, да го чуеш как се връща от отсрещният баир или как се промена в букова гора - в северният Джендем примерно или под моста в началото на Ъглен.
Здравей бг: Какво ще видим, ако надникнем в Дворчето за занаяти в с.Ъглен?
М. Стоева: В момента могат да се видят подскачащи зайци, част от които много гальовни, и няколко петли и кокошки от породата Брама, както и обикновени кокошки снасящи яйца, с които си правим палачинки. Могат да се видят доста акациеви и върбови клони, които зайците обелват - изяждайки кората им, и които ще послужат за конструкция на бъдещи маси, скулптури и най-различни проекти, които ще реализираме през следващото лято.
Също и приготвеното за пътуване грънчарско колело. Тъй като през зимата учениците са в училищата в момента водя извънкласни занимания в училища в Дерманци и Луковит по занаяти и фолклор и работа с глина и на грънчарско колело. Вече дойде времето учениците да приложат натрупаният до сега опит от работата с глината и върху въртящият се с 250 оборота в минута диск.
Здравей бг: А какви са Приключенията в с.Ъглен?
М. Стоева: За всеки приключенията са различни. За едни е приключение да открият пещера по собственоръчно направена от тях карта, за други да разтрошат с объл речен камък гранитогрес и теракота за да си подготвят материала за първата си мозайка и да си излеят натрупалата се негативна енергия - като в анти-стрес терапия.
Здравей бг: Работила сте по проект за превенция на наркоманиите. Спорта, изкуството и занаятите ли са най-доброто средство за мотивация на младите хора да водят здравословен начин на живот?
М. Стоева: Против наркотиците най-доброто което може да се направи, е да накараш човек да се почувства щастлив без допълнителни стимуланти, да му обясниш за хомеостазата и това, че тялото си произвежда само весели вещества и спира вътрешното производство, ако отвън се вкарат допълнителни субстанции.. и да разбере, че боята, парфюмите и сгъстителите не са за ядене ... За родителите бих казала - да се опитат да са повече заедно с децата си и да не ги изоставят пред телевизорите.
Здравей бг: Занимавате се с деца-какво бихте ги посъветвали да правят с живота си?
М. Стоева: За децата: да са любопитни, да се опитват да учат нови и различни неща, за да могат правилно да изберат, какво искат да правят с живота си, когато дойде време да решават.
Здравей бг: Вашият живот е мозайка от разностранни дейности-занимавате се с изкуство и дизайнерство; учите малки и големи на традиционни занаяти и фолклор; печете заедно с учениците си баници, яздите и участвате в конни състезания; посещавате пещери и се катерите по планините-как успявате да съчетаете всичко това?
М. Стоева: Сравнително рано разбрах, че да правя едно и също нещо всеки ден, като стандартното ходене на работа не е нещо, което ми се получава добре. И така започнах да правя живота си интересен за мен и за хората около мен.
Здравей бг: Бихте ли разказали за бъдещите си планове?
М. Стоева: Бъдещите планове са свързани с увеличаване на нашето малко стадо от което си вземаме вълна, за предене, плетене, плъсти и за правене на кукерски маски.
И мляко, след като отраснат малките за да си правим палачинки или баници...
Правим още и експерименти с Билкови сирена, Скаморци, Бри и Моцарели и Пармезани от овче мляко.
Предстои ни размножаване на кошерите, които ни подслаждат живота и живо интересуват дъщеря ми Ина.
И правене на скулптури от различни материали.
Планираме и периодични включвания "На Живо" от Дворчето за Занаяти, така, че на всеки на който му е интересно как се променят нещата при нас- да му стане още-по-интересно...
Естествено оставяме си и време за яздене с децата.
Ритане на топка на "Върбака" , цамбуркане в реката, бране на ягоди, музикално кулинарни вечери около огъня . . . и разни непланирани новости преди да започне лятната ваканция и времето на отпуските.
Тогава си измисляме нова програма и започват новите седмични "Занаяти и Приключения" в Ъглен...
Здравей бг: Благодарим Ви за интересните неща, които споделихте с нас.
Желаем Ви много здраве и успешно реализиране на всичките Ви идеи!
Мария Стоева
Изтрий коментар
Сигурни ли сте, че искате да изтриете този коментар?
Здравей.бг
Изтрий коментар
Сигурни ли сте, че искате да изтриете този коментар?
Elizabet Belcheva
Изтрий коментар
Сигурни ли сте, че искате да изтриете този коментар?
Зорница Златева
Изтрий коментар
Сигурни ли сте, че искате да изтриете този коментар?