Българското приложение Worddio улеснява запаметяването на думи от чужд език

Коментари · 1634 Виждания

Българското приложение Worddio улеснява запаметяването на думи от чужд език

През 2014 г. футурологът Никълъс Негропонте предрича, че до 30 години хората ще започнат да учат чужди езици чрез поглъщане на специално хапче. Според основателя на Медийната лаборатория на Масачузетския технологичен институт "хапчетата ще пренасят информация през кръвоносната ни система и техните различни съставки ще се депозират на правилните места в мозъка". Българското приложение Worddio (от word – "дума" - и audio) обаче има амбиция да помогне на изучаващите чужди езици преди откриване на "специалното хапче". Разработката е на пазара от декември миналата година и вече има над 7000 потребители, съобщи за "Капитал" Иван Манев, автор на идеята и собственик на проекта.

Worddio предлага над 7000 думи и фрази на 34 езика, произнесени от хора, за които езикът е роден. Подредбата на речниковия запас е в три категории: според нивото на владеене – от начинаещи до напреднали (или от А1 до С2 по европейската езикова рамка), по теми, по фрази. Възможно е кръстосване на езиците, няма ограничения за двойки езици, както и кой да е майчиният, уточнява Манев.
Приложението е предназначено само за смартфони и позволява да учиш нови думи, докато правиш нещо друго. Потребителят слуша и в същото време вижда на екрана чутото, подобно на картончетата (или т.нар. флаш карти), при които от едната страна е изписана думата, а от другата - нейният превод.
"Това, което отличава Worddio от множеството други приложения за изучаване на чужди езици, е избраният метод на учене. Приложението е неинтерактивно, то не изисква да изпълняваш някакви задачи, за да преминеш на следващо ниво, може да слушаш думите и техния превод и същевременно да вършиш нещо друго - да пътуваш, шофираш, готвиш, спортуваш", коментира Иван Манев.
Друга отличителна черта на Worddio е наличието на специална платформа за учители. Чрез нея преподавателите имат достъп до всички думи в базата и могат да ги подредят според учебните материали, по които преподават. Веднъж направена, подредбата може да бъде използвана многократно. Чрез QR кодове, които се генерират на платформата, селекцията на учителя се прехвърля на телефоните на учениците, които могат да слушат многократно подбраното от преподавателя, обяснява Иван Манев. По думите му приложението може да е активно само на един телефонен апарат, но няма проблем да бъде инсталирано при смяна на апарата, тъй като всеки потребител има собствен акаунт и не губи притежаваното.
Без абонамент
Worddio може да бъде свалено безплатно и предлага първоначален достъп до 200 думи и 50 фрази. Ако потребителят хареса този тестов вариант, може да си купи Worddio срещу 17 или 18 лв. в зависимост от това дали пазарува в Google play или в AppStore. Преди да плати, той може да прегледа цялото съдържание на платформата и да реши дали си струва.
"Сумата се плаща еднократно, тя гарантира бъдещо обновяване на базата с думи и фрази, не се изисква поддържане на абонамент. На училища, езикови центрове и школи приложението се предоставя безплатно", уточнява Иван Манев. Той е маркетолог по професия, завършил е и дигитален маркетинг в Softuni Digital. Това е първият му предприемачески проект, от който все още не се издържа, затова работи на трудов договор за друга компания.
Разработката на приложението изминава дълъг път. За реализация на идеята са използвани професионални програмисти. Първият вариант е незадоволителен, редуват се неуспешни опити за намиране на финансиране от фонд за рискови инвестиции, както и от оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност". След лутане и съвети от приятели, лингвисти, учители, професионални инвеститори следва създаване на изцяло нов втори вариант. За да доведе проекта до завършен вид, Манев инвестира първоначално 10 хил. лв. собствени средства, а по-късно тегли кредит от 20 хил. лв.
"Не искаме да лъжем и да заблуждаваме хората. Чужд език се учи трудно и това не може да стане само с Worddio. Език се учи с учител, но приложението помага за обогатяване на речниковия запас, за преодоляване на бариерата и на несигурността дали произношението е правилно. Ние не сме конкуренти на езиковите училища и школи, а техни партньори", обобщава Иван Манев.
Следващата стъпка ще бъде платформата да свърже ползвателите на Worddio в групи, които да могат да си общуват и вербално на съответния чужд език. "Моята амбиция е до края на 2018 г. да влезем в Топ 10 на приложенията в сектор "Образование" и в Google play, и в AppStore", казва Манев.
Източник:capital.bg

Коментари